Pristupačnost

T.: 052/662-726 // F: 052/662-676 //
E: info@buzet.hr // Facebook // Youtube

Novosti

Suša ostavlja svoj danak: vode sve manje!

04.07.2012.

Probleme u vodoopskrbi  kao rezultat dugotrajne suše u Istarskom će vodovodu ublažiti priključivanjem u javni sustav izvora Bužini i Gabrijeli na pograničnom području s Republikom Slovenijom. Probna proizvodnja i crpljenje vode započela je već danas, dok će voda s ta dva izvora u distribuciju biti puštena već početkom sljedećeg tjedna. Na taj će se način ukupne raspoložive količine za potrebe Istarskog vodovoda povećati za dodatnih 40 litara u sekundi.

Rezultat je to dugogodišnje suradnje Istarskog vodovoda i Rižanskog vodovoda Koper koji su zajedničkom investicijom osigurali potrebnih 630 tisuća eura. Direktorica Istarskog vodovoda, Laura Šuperina, ističe kako će dodatne količine vode biti namijenjene isključivo potrošačima Bujštine koji prema sadašnjim tehničkim uvjetima vodu mogu dobivati samo iz sustava Gradole.

Jedna je to od niza aktivnosti koje posljednjih mjeseci provodi Istarski vodovod s obzirom na loše hidrometerološke uvjete koji bi, ne padne li kiša u skorašnje vrijeme, mogli stvoriti probleme u vodoopskrbi poluotoka. Vode će do kraja srpnja biti, moglo se čuti na današnjoj konferenciji u Istarskom vodvodu, no pitanje je što nam donosi topli kolovoz ukoliko se nebo nad Istrom ne smiluje.

- Suočeni smo s dugotrajnom sušom koja nam svakim danom smanjuje izdašnost izvora i raspoloživost vode za piće u akumulaciji Butoniga, naglasila je Šuperina. Naime, trenutna kvota jezera Butonige je 34,84 metara nad morem. Prema riječima Mladena Nežića, voditelja Službe distribucije i proizvodnje IV, ona je prijašnjih godina u ljetnom periodu bila i do tri metra viša. Zbog velikih vrućina temperatura vode u jezeru dotakla je gornju dopuštenu granicu za korištenje, pa su u Istarskom vodovodu od nadležnog ministarstva zatražili povećanje sa sadašnjih 25 za još tri stupnja. Pored toga, Nežić vjeruje kako će miješanjem vode iz akumulacije i one iz izvora Bulaž, koja je na postrojenje za kondicioniranje vode Butoniga spojena prije petnaestak dana, uspjeti temperaturu vode spustiti za nekoliko stupnjeva.

- Trenutna potrošnja u Istarskom vodovodu je 1200 litara u sekundi. Ona se približava svom maksimumu koji u srpnju i kolovozu iznosi 1500 litara u sekundi. Akumulacija Butoniga praktički tijekom lipnja nije imala dotoka osim oborina koje su pale na vodno lice pa se nivo od početka mjeseca do danas spustio s 35,36 na 34.84 metara nadmorske visine. Razlog ovako relativnog malog pada nivoa je u tome što maksimalno koristimo vodu iz drugih sustava da se u akumulaciji zadrže što veće količine. Izvor Bulaž također nije reagirao na oborine, pa je njegova izdašnost ispod 200 l/s. Voda  s izvora Bulaž od 16. lipnja koristi se na postrojenju Butoniga i to s količinom do 193 l/s. Od 01. srpnja Bulaž se koristi i za potrebe prihranjivanja izvora Gradole, a od 05. srpnja planira se i prihranjivanje izvora Gradole s količinom od 100 l/s dok bi se još oko 100 l/s koristilo na postrojenju Butoniga, navodi Nežić

Mjerna postaja na Butonigi u 2011. godini zabilježila je tek 694 litara oborina po metru kvadratnom što je 58 posto manje od prosjeka. U 2012. godini ovdje je palo 235 litara po metru kvadratnom, što je za pedeset posto manje od uobičajenih padalina. Trenutna izdašnost izvora Sv. Ivan je 220 l/s tj. 320 litara manje no što je bila početkom mjeseca lipnja, a izvora Gradole 400 l/s odnosno 60 litara manje u odnosu na mjesec dana ranije. Pozitivno u nastaloj situaciji jest što je voda zdravstveno ispravna za piće, kaže Marijuča Nemarnik, voditeljica Tehnološko-laboratorijske službe IV.

Izdašnost izvora kao i stanje u akumulaciji Butoniga nemoguće je predvidjeti. Prijeti li Istri prvi put nakon 1986. godine redukcija pokazat će već mjesec srpanj. O ozbiljnosti govori i podatak kako se na području slovenskog djela Istre kojeg opskrbljuje Rižanski vodovod već uvelo prvi stupanj redukcije. U Istarskom su vodovodu i danas poslali apel građanima da štede vodu jer za to postoji cijeli niz načina.
Grad Buzet

Prepusti se doživljajima, upoznaj njegove najskrovitije kutke, osjeti avanturu, postani dio prirode. Zaljubi se u suncem obasjane zidine. Udahni mirise njegovih šuma. Kušaj bogate okuse domaćih delicija. Prepusti se doživljajima, upoznaj njegove najskrovitije kutke, osjeti avanturu, postani dio prirode. U Buzetu pronađi sebe.

Kontaktirajte nas
  • Grad Buzet
  • II. istarske brigade 11
  • 52420 Buzet