Pristupačnost

T.: 052/662-726 // F: 052/662-676 //
E: info@buzet.hr // Facebook // Youtube

Novosti

Prva prekogranična ekskurzija projekta REVITAS

04.11.2010.

U sklopu projekta REVITAS jučer je organizirana prva prekogranična ekskurzija u organizaciji Zavoda za zaštitu kulturne baštine Slovenije na temu "Revitalizacija istarskog zaleđa i turizma u istarskom zaleđu", a u sklopu Operativnog programa IPA Slovenija – Hrvatska od 2007. do 2013. Kako je Grad Buzet projektni parner REVITAS-a, u ekskurziji su sujedlovali i buzetski dogradonačelnik Siniša Žulić te stručna suradnica za društvene djelatnosti Grada Buzeta Meri Vivoda. Ekskurzija je obuhvatila posjet slovenskoj farmi "Pri Mihoti" u selu Pisari, zatim "Bržanovoj farmi" u Smokvicama te selu Abitanti gdje je realiziran projekt "Abitanti". Sva tri sela smještena su u slovenskom djelu Istre.

- Cilj ekskurzije je da se na početku realizacije projekta REVITAS pokaže što smo mi u tom smjeru već razmišljali, radili i zacrtali si u smislu revitalizacije istarskog zaleđa, kazala je Eda Benčić Mohar, konzervatorica Zavoda za varstvo kulturne dedšćine Slovenije. Naime, Benčić Mohar kaže kako je istarsko zaleđe bogato kulturnom baštinom te posjeduje ne samo objekte već i cijela sela. Međutim, kako bi probudili život u selima bogatim kulturnom baštinom potrebno ih je revitalizirati i uključiti u svakidašnji život.

Kao dobar primjer revitalizacije Benčić Mohar je za ekskurzju izabrala tri kulturna spomenika koja su obnovljena i koja se razlkujeju po opsegu, konzervatorskim pristupima i po investitorima.

Tako su projektni parneri najprije razgledali Mihinu farmu u Pisarima. Ona svjedoči o razvoju farme od sredine 19. do sredine 20. stoljeća. Cjelina farme ilustrira životno okruženje obiteljske jedinice najsiromašnijeg segmenta ruralnog stanovništva u zaleđu Kopra. Jednako je važna kao i prikaz tradicionalne lokalne arhitekture, koja je unatoč siromaštvu,  održala kreativnost. Mihina farma je ove godine dobila status kulturnog spomenika lokalnog značaja. Naime, nakon desetljeća opustošenosti farmu je otkupio sadašnji vlasnik  Vinko Župančič. Uređuje ju kao osobnu smještajnu jedinicu, no objekt planira i iznajmljivati. Župančiću je cilj zadržati autentičnost stila uređenja, no poštujući potrebe suvremenog života, a u dogovoru s Zavodom za zaštitu kulturne baštine, uvest će i neke nove elemente.

Nakon Mihine farme sudionici ekskurzije posjetili su Bržanovu farmu u Smokvicama. Ona nosi status kulturnog – etnološkog spomenika lokalnog značaja od 1993. godine. Ta je farma zbog svojih posebnosti već u popisu kulturnih spomenika od nacionalnog značaja. Spada među najatraktivnije seoske kuće u slovenskoj Istri. Cjelina predstavlja primjer proširene farme obiteljskog gospodarstva te primjer zanimljivog arhitektonskog projektiranja. Nakon Drugog svjetskog rata, farma je bila napuštena te je četiri desetljeća propadala. Godine 1998. Općina Kopar je otkupila središnji objekt i u isto vrijeme je započela kampanja  interventne spomeničko-zaštitne obnove.  Obnovljenim dijelom farme upravlja Seoska zajednica Smokvica. Zajednica planira koristiti taj prostor kao svoje sjedište, za muzejske kolekcije te za provedbu kulturnih i drugih relevantnih događaja. U cilju očuvanja baštine, u selu je već obnovljeno korito, dok su dimnjak i autobusna stanica izgrađeni u nekadašnjem stilu. Zasađeno je i oko 250 stabala smokava što će u budućnosti biti dodatna ponuda ovog novog kulturnog odredišta.

Treći primjer je selo Abitanti koje od 1987. godine ima status kulturno-naseobinskog spomenika. Godine 2003. selo je uključeno u istoimeni projekt, koji je proveden u okviru programa PHARE prekogranične suradnje Slovenija/Italija, fond za male projekte. Cilj ovog projekta je bio pripremiti temelje za revitalizaciju tradicionalnog istarskog sela s ciljem očuvanja kulturne baštine kao njezine najveće kvalitete i kao vrijednog potencijala razvoja cijelog područja.

Inače, projekt REVITAS provodi Mjesna općina Koper u partnerstvu s Istarskom županijom, Opinom Izola, Općinom Piran, Zavodom za zaštitu kulturne baštine Slovenije, Općinom Svetvinčenat, Gradom Porečom, Gradom Buzetom i Gradom Vodnjanom te Turističkom zajednicom Istarske županije.

Grad Buzet

Prepusti se doživljajima, upoznaj njegove najskrovitije kutke, osjeti avanturu, postani dio prirode. Zaljubi se u suncem obasjane zidine. Udahni mirise njegovih šuma. Kušaj bogate okuse domaćih delicija. Prepusti se doživljajima, upoznaj njegove najskrovitije kutke, osjeti avanturu, postani dio prirode. U Buzetu pronađi sebe.

Kontaktirajte nas
  • Grad Buzet
  • II. istarske brigade 11
  • 52420 Buzet