Održana radionica u sklopu projekta Uvod u upravljanje pokrovnim usjevima u vinogradu
22.11.2017.
Dana 14. studenoga 2017. i 18. studenoga 2017. održani su terenski posjeti u sklopu projekta „Uvod u upravljanje pokrovnim usjevima u vinogradu“ LAG-a „Sjeverna Istra“ u suradnji s Veleučilištem u Rijeci i Poljoprivrednim odjelom u Poreču. Projekt je financiran sredstvima Istarske županije iz Javnog natječaja za financiranje projekata/programa udruga u okviru Programa javnih potreba poljoprivrede, šumarstva, lovstva, ribarstva i vodoprivrede Istarske županije za 2017. godinu.
Dana 14. studenoga 2017. u Korenikima je s početkom u 12:00 sati održana 1. terenska radionica na temu „Ključni elementi odabira, uspostave i održavanja međurednog prostora u vinogradu s pokrovnim usjevima koji su ciljano zasijani“. Radionicu je otvorila dr.sc. Melita Zec Vojinović teorijskim predavanjem naziva „Gospodarenje međurednim biljnim pokrovom u vinogradima u uzgojnim uvjetima Istre“ nakon čega je prepustila riječ domaćinu. Moreno Coronica je podijelio svoje iskustvo korištenja i održavanja pokrovnih usjeva sa sudionicima. Nakon predavanja sudionici su se, predvođeni domaćinom, zaputili prema vinogradima gdje su vidjeli kako izgleda zatravljen vinograd. Domaćin je pripremio zakusku za vrijeme koje se nastavilo pričati o usjevima i dugogodišnjem iskustvu i radu Morena Coronice te su sudionici imali prilike postaviti mu sva pitanja koja su ih zanimala. Domaćin je zatim sudionike uputio u svoje podrume gdje su kušali vina.
Dana 18. studenoga 2017. u Kostanjici je s početkom u 13:00 sati održana 2. terenska radionica na temu “Ključni elementi uspostave i održavanja zatravljenog međurednog prostora u vinogradu s prirodnom vegetacijom vinograda“. Vlasnik vinograda Franco Dešković predstavio je razloge korištenja metode zatravljivanja međurednog prostora prirodnom vegetacijom kao i dobrobiti koje takva vrsta zatravljivanja donosi u vinogradima. Uz raspravu sudionika sa vlasnikom vinograda degustiralo se nekoliko vrsta vina. U vinogradima su sudionici mogli vidjeti vrste koje samoniklo rastu u međurednom prostoru i kako su održavane. Vlasnik vinograda prezentirao je način održavanja zatravljenog dijela i razloge takvog održavanja te je odgovarao na pitanja sudionika.
Kao završna aktivnost projekta planira se izrada vodiča sa smjernicama za primjenu metode zatravljivanja međurednog tla u vinogradu. Vodič će, osim u tiskanom izdanju, zainteresiranim skupinama biti dostupan za preuzimanje putem web stranice LAG-a „Sjeverna Istra“.