Buzet i Sarajevo otvaraju polja nove suradnje
29.08.2012.
Delegacija Grada Buzeta boravila je u dvodnevnom posjetu Bosni i Hercegovini. Osim posjete Maglaju, Travniku i Ključu, susrela se s predstavnicima vlasti Općine Stari Grad u Sarajevu. Ovdje je razmatrala mogućnosti suradnje, naročito kada su u pitanju projekti kojima bi povlačili sredstva Europske unije. Osnova za to ima više no dovoljno, a temelje se na kulturi, sportu i povijesti.
- Tvrdimo i uvjereni smo da možemo puno projekata, koji imaju temelja ne samo u institucionalnom obliku druženja već i u ljudima koji žive u Istri, razvijati zajedno s prijateljima iz BiH. Činjenica je da na nivou kulture i sporta postoji lijepa suradnja između zajednica na nivou županije, ali želimo da se ona unaprijedi i preraste u nešto više. Na temelju takvih mreža možemo raditi druge projekte koje će biti moguće kandidirati na europske adrese. Suradnja više država jedna je i od težnji Europske unije, istaknuo je gradonačelnik Buzeta Valter Flego.
U Istri živi oko 15 000 Bošnjaka. Iako su državljani Hrvatske, potječu iz BiH. Stoga, kaže Ibrahim Hadžibajrić, načelnik Općine Stari Grad u Sarajevu, Bošnjaci i Hercegovci ne smiju zaboraviti na svoje sunarodnjake, pa će u Općini Stari Grad inzistirati na intenzivnijoj suradnji i kontaktima s iseljenicima u Istri, točnije Buzetu.
Predstavljajući sredinu iz koje dolazi, gradonačelnik Buzeta Valter Flego naglasak je stavio na suživot domicilnog stanovništva i nacionalnih manjina, na toleranciju i želju za razvijanjem grada. U tom pogledu samo je iz predpristupnih fondova povučeno između 5 i 6 milijuna kuna. Novac je uložen u razvoj turizma i starogradske jezgre. Slične potrebe ima i Općina Stari Grad s obzirom da je riječ o jednoj od najstarijih Općina u BiH.
Kada su u pitanju prioriteti, Muhamed Muratagić, predsjednik Zajednice Bošnjaka IŽ Ogranak Buzet, istakno je dva: formiranje prve bosanske knjižnice i ljetnog kampa u Istri.
- Naše u Istri upoznajemo s bogatom bošnjačkom kulturom i tradicijom. Ne želimo da se ona zaboravi već prenese na mlađe generacije. Stoga je naš prioritet da Bošnjak Bošnjaku daruje knjigu za bošnjačku biblioteku u Buzetu, prvu u Istri. Planiramo i osnivanje ljetnog kampa u kojem ćemo najmlađim građanima prenijeti dio povijesti, bosanskog jezika i naše književnosti, kazao je Muratagić. Podršku u nastojanjima dobio je i od Avda Hebiba, predsjednika Matice iseljenika BiH. Uručene su mu i prve knjige za "popunjavanje" prostorija buzetske Zajednice Bošnjaka.
Inače, Općina Stari Grad prostire se na 55 četvornih kilometara. Ondje živi 56 tisuća stanovnika. Od posljedica rata obnovljeno je gotovo devedeset posto objekata i infrastrukture. Preostao je još onaj manji dio gdje su neriješeni imovinsko-vlasnički odnosi. Već je proglašeno 88 spomenika kulture, a želja je da se to učini s njih još 18.
Posjet Sarajevu inicirala je Matica iseljenika BiH i Zajednica Bošnjaka Istarske županije Ogranak Buzet.